Techniki masażu - roztrząsanie, wstrząsanie



Dziś już ostatni artykuł z serii - "techniki masażu klasycznego". Dotąd poznałeś 5 technik. Każda z nich została dokładnie przedstawiona. Ich charakterystykę, sposób wykonania i zastosowanie starałem się przybliżyć w możliwie jak najprostszy sposób, dlatego jeśli jeszcze ich nie czytałeś to zapoznaj się z tymi linkami:


część 1
część 2
cześć 3
część 4
część 5


Rozstrząsanie jest ostatnią techniką stosowaną w masażu klasycznym. Nie oznacza to, że po wykonaniu roztrząsania kończysz masaż... Musisz pamiętać, że w masażu poszczególnych części ciała nie będziesz korzystał ze wszystkich technik ze względu na ich właściwości.Głaskanie jest jedyną techniką, która zawsze występuje - w każdym masażu. Zapamiętaj więc zasadę, że w masażu klasycznym ZAWSZE zaczynamy i kończymy głaskaniem. ZAWSZE!


 Pamiętaj o głaskaniu!
Rozstrząsanie lub wstrząsanie to przekazywanie tkankom masowanym drgań o dużej amplitudzie i małej częstotliwośći. Wykonujemy je w częstotliwości 180-240 ruchów, a amplituda (zakres ruchomości dłoni) wynosi 20cm. Oznacza to, że jesteśmy w stanie wykonać 3-6 ruchów wstrząsania na sekundę.
Ruch jest bardzo łatwy. Wystarczy położyć naszą dłoń na ciele, rozstawiając przy tym palce od 2-5 i mocno rozstawić kciuk do boku. Tak ułożona ręka wykonuje energiczne ruchy na boki bez odrywania dłoni sukcesywnie przesuwając się do przodu. Ruch ten przypomina gest gdy machamy komuś na pożegnanie. Rozstrząsanie możemy wykonywać jedną lub dwoma rękami pamiętając o tym by ręce pracowały naprzemiennie.




Technika ta działa w głąb tkanek powodując obniżenie napięcia mięśni, rozluźnienie więzadeł, usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, kwasu mlekowego będącego efektem treningu fizycznego i powoduje dopływ substancji odżywczych i tlenu. Ponadto obniża pobudliwość układu nerwowego, uelastycznia tkanki i uaktywnia procesy trawienne.

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

hej chciałabym zapytać czy można używać roztrząsania przy problemach z dyskiem L4 L5

Anonimowy pisze...

Można. Na grzbiecie zawsze jako zakończenie 'twardych' technik masażu stosuje się roztrząsanie, jeśli nie ma przeciwwskazań do masażu w ogóle. Odcinek lędźwiowy w takim przypadku jest jednak bardzo spięty, blisko kości krzyżowej, więc za wiele tam nie zdziałasz ;)

rehabilitant warszawa pisze...

bardzo ciekawy artykuł

Andri pisze...

A i do masażu wypadałoby się dobrze przygotować:) poczytajcie sobie na https://evospa.pl/jak-przygotowac-sie-do-masazu coś więcej o tym

Klinikarehabilitacji pisze...

Doskonale podsumowane!

Kobidobody.com.pl pisze...

Masaż kobido ma wspaniałe efekty.

Prześlij komentarz