Techniki masażu- wibracja



Pozytywny przekaz bez muzyki czyli wibracja. Jeśli dotąd myślałeś, że najgorsze za tobą i nic bardziej męczącego niż rozcieranie nie może Ci się przytrafić- to jesteś w błędzie.

Wibracja to przekazywanie za pomocą dłoni lub urządzenia (nie myśl ,że chodzi o wibrator z sex-shopu) drgań mechanicznych o małej amplitudzie i dużej częstotliwości. Amplituda to wychylenie z położenia równowagi, czyli jeśli ustawimy dłoń prosto i poprzez napięcie izometryczne mięśni przedramion wywołamy drgania dłoni, to wartość tego ruchu będzie wynosiła 0,5-1,5cm co stanowi stosunkowo niewielką ilość wychyleń. Częstotliwość to ilość ruchów/cykli w jednostce czasu (minuta). Podczas wibracji dłoń pracuje z częstotliwością 400-500 ruchów na minutę (trochę szybko, co nie ;) ) co oznacza, że w ciągu 1 sek. jesteśmy w stanie wykonać 8 ruchów drgających. I teraz pomyśl sobie, że przez całą tą technikę Twoje przedramiona muszę być napięte...


 
Takiego sprzętu nie używamy


   
Takiego zresztą też!


Napięcie izometryczne to zmiana napięcia mięśni bez zmiany ich długości czyli bez wykonania ruchu w stawie. Jeśli trzymasz jakiś przedmiot w dłoni i jest on tak ciężki, że nie dasz rady zgiąć ręki w łokciu to w tym czasie Twoje mięśnie przedramion wykonują pracę izometryczną- trzymają przedmiot (zmiana napięcia) bez ruchu w stawie (zmiana ich długości). Nawet jeśli jesteś dobrze umięśniony to samo napięcie nie gwarantuje Ci wywołania drgań. O ile nie jesteś alkoholikiem, który nie pił przez tydzień, trochę się natrudzisz zanim uda ci się to wykonać.


 
On będzie mieć ciężko z wibracją


Jak to wykonać? Rękę zgiętą w stawie łokciowym pod kątem ok.30 stopni kładziemy na ciele, tak by kontakt ze skórą miała tylko dłoń. Teraz poprzez izometryczne napięcie, napnij tak mocno przedramie, aż dłoń zacznie wibrować. Gdy już wywołasz drgania, przesuń dłoń ruchem głaszczącym po ciele utrzymując napięcie i ciągle wywołując drgania.
Możesz to wykonać na sobie bądź na kimś. Druga wersja jest lepsza, gdyż masowany na pewno odczuje przyjemne drgania na swoim ciele. Ty sam zaś możesz tak napinać rękę, że będziesz trząść całe ciało i fałszywie ocenisz, że już Ci wychodzi.


 
Pamiętaj! Pracuje tylko ręka!




Rodzaje wibracji:
- stabilna- wykonujemy w jednym miejscu,
- labilna- ruchoma, przesuwamy po obszarze


Inny podział:
- pionowa- występuje gdy dłonie są ustawione prostopadle do powierzchni ciała
- poprzeczna- dłonie są ustawione na ciele, równolegle, najczęściej stosowana.


Po co wibracja? Wibracja sprzyja przepływowi płynów ustrojowych oraz wydzielaniu i wchłanianiu wszelkich substancji, co usprawnia i przyspiesza przemianę materii. Ponadto powoduje obniżenie napięcia nadmiernie pobudzonych splotów nerwowych.
Podobnie jak oklepywanie, wibracje stosuje się przy obniżonym napięciu mięśniowym i zanikach mięśni, gdyż pobudza włókna do skurczu i zwiększa ich napięcie.


Łagodnie wykonana wibracja działa rozluźniająco na tkankę mięśniową i uspokająco na układ nerwowy. Mocniejsze działanie wywołuje odwrotne skutki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz