Techniki masażu- ugniatanie



Spotkałeś się już z dwiema technikami masażu klasycznego - głaskaniem i rozcieraniem. Obie są bardzo ważne, dlatego mam nadzieję, że już zaznajomiłeś się z wiedzą teoretyczną na ich temat. Jeśli jeszcze o nich nie czytałeś, wejdź tutaj: klik


Dzisiaj idziemy dalej. Kolejna technika to ugniatanie.


Ugniatanie to sprężyste odkształcenie tkanki masowanej. Jest to ważna technika, która stanowi 40% czasu wykonywanego masażu. Oznacza to, że jeśli wykonujemy 15 minutowy masaż grzbietu, to ugniatanie powinno trwać 6 minut.
Wykonujemy je w tempie 40-50 ruchów na minutę. W czasie ugniatania, ręka nie ślizga się po skórze, lecz wyraźnie i zdecydowanie chwyta za masowany mięsień, starając się odciągnąć go od części kostnej.


Mocny chwyt to podstawa 




Po co się ją stosuje? Ugniatanie wpływa głównie na mięśnie. Działa przekrwiennie poprzez przyspieszenie przepływu krwi i dostarczenie produktów odżywczych do masowanego miejsca;stymuluje procesy wymiany tlenu i dwutlenku węgla w mięśniach; przyśpiesza przemianę materii; pobudzająco wpływa na kurczliwość mięśni, ich siłę i wytrzymałość. Poprzez specyficzne działanie ugniatania, mięśnie, powięzie, ścięgna zwiększają swoją elastyczność, a blizny szybciej się goją.
Poprawia się mechanizm odżywczy tkanek. Co to oznacza? Rozcieranie rozdrabnia, uwalnia złogi pozapalne i produkty przemiany materii, znajdujące się w naszych tkankach, a ugniatanie powoduje ich wypchnięcie i stworzenie miejsca dla substancji odżywczych.
Oprócz reakcji na układ mięśniowy, nie bez znaczenia jest wpływ na układ nerwowy. Poprzez odpowiedni dobór technik możemy działać na niego uspokajająco jak i pobudzająco. Oznacza to, że po masażu nasz pacjent może odczuwać senność, rozluźnienie, jak i być zmobilizowany, pełen energii i gotowy do działania.


Ugniatania możemy podzielić w następujący sposób:
- ugniatania podłużne
- poprzeczne które dzielą się na:
a) ugniatania ze skręceniem
b) ugniatania esowate
c) przełamywania
- ugniatania w formie ucisków:
a) uciski równoczesne
b) uciski naprzemienne
- mieszenie
- wałkowanie
- zwijanie


Na koniec przejdźmy do sposobu wykonania. Ugniatanie składa się z czterech elementów:
1) odciągnięcia fałdu skórnego wraz z mięśniem
2) uniesienia w górę
3) ugniecenia
4) przeprowadzenia zgodnie z kierunkiem masażu


Trudne? Jeśli tylko czytasz ten tekst, to na pewno. Teraz weź i odsłoń rękaw swojej koszuli - będziemy ugniatać przedramię. Przykładowo: zbliż prawą rękę do lewego przedramienia. Ułóż dłoń tak, by ze skórą stykały się wszystkie opuszki palców twojej prawej dłoni. Aby tego dokonać musisz odpowiednio zgiąć palce. Palce od 2-5 muszą być ustawione obok siebie, czyli ich boczne powierzchnie muszą stykać się ze sobą. Kciuk się chowa (jest za nimi). Teraz pomiędzy kciuk a resztę palców (od 2 do 5) uchwyć kawałek skóry. Zrobiłeś? Uchwyconą skórę wraz z mięśniem unieś lekko do góry (ale nie szczyp jej) przesuń delikatnie do przodu ciągle ściskając skórę i mięśień , a następnie opuść je z powrotem, rozluźniając przy tym palce. Przesuń dłoń o kilka cm do przodu w kierunku ramienia i znowu powtórz czynność. Udało się? Jeśli tak, to ugniatanie podłużne masz już za sobą.


Inne techniki będą przedstawione na krótkich filmikach. Zamiast długich opisów, będziesz miał dostęp do kilkusekundowego filmiku wraz z komentarzem.


Ugniatanie wymaga użycia większej siły, ale oddziaływanie nie może być zbyt energiczne. Bodziec zwiększamy stopniowo, przechodząc od łagodniejszego ugniatania do mocniejszego.
Na początku możesz wykonywać je w nieco wolniejszym tempie, aby nauczyć się poprawnej techniki. Ruchy muszą być rytmiczne i płynne, by wywierały przyjemne uczucie. Gwałtowne ruchy, szarpnięcia czy szczypania bolą, więc możemy szybko zniechęcić pacjenta do korzystania z naszych usług.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz