Techniki masażu- głaskanie



W masażu klasycznym dysponujemy 6 technikami. Są to:
1) Głaskanie
2) Rozcieranie
3) Ugniatanie
4) Oklepywanie
5) Wibracja
6) Wstrząsanie/roztrząsanie
 
Wykonujemy je dokładnie w kolejności, jaką podałem powyżej. Dlaczego? Taki układ powoduje, że przechodzimy od bodźców delikatnych do coraz silniejszych oraz działamy od struktur położonych powierzchownie do tych znajdujących się głębiej.
 
Dziś pierwsza technika czyli głaskanie


Głaskanie to swobodne, równomierne przesuwanie dłoni i jej elementów po ciele pacjenta. Nasza dłoń musi być tak elastyczna, by mogła się dostosować do kształtu masowanej części. Toteż żadne sztywne trzymanie dłoni nie wchodzi w grę.
Głaskanie to bardzo popularna technika wykorzystywana w wielu innych rodzajach masażu. Każdy masaż klasyczny zaczynamy i kończymy głaskaniem. Oznacza to, że masażu pleców wykonamy w kolejności - głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibrację, wstrząsanie i na końcu ponownie głaskanie.
Technika ta jest bardzo delikatna i wolna. Tempo wynosi tutaj 22-25 ruchów na minutę, więc nie mamy się co śpieszyć. Szybciej nie oznacza lepiej i przyjemniej.


Po co głaskanie?
Jego zadaniem jest przyzwyczajenie osoby masowanej do naszych dłoni, wprowadzenie środka wspomagającego do masażu oraz wyczucie zmian powstałych na skórze. Z tym ostatnim na początku możecie mieć problemy, ale z biegiem czasu wykonując masaż wyczujecie, że mięśnie są mocno napięte, czy też pod skórą pojawiły się - dotąd niewyczuwalne - zmiany.
Samo głaskanie wywołuje szereg reakcji, m.in. usunięcie zrogowaciałego naskórka na skórze, aktywację gruczołów łojowych i potowych, przyśpieszenie oddychania skórnego, zwiększenie napięcia skóry i rozszerzenie naczyń krwionośnych, podwyższenie temperatury skóry.
Pierwszy kontakt jest bardzo ważny. Jeśli nie będziemy przestrzegać tempa to zamiast rozluźnić naszego pacjenta sprawimy, że stanie się bardziej napięty. Nie chcemy go zestresować i pobudzić, dlatego musimy pamiętać, by robić to delikatnie i powoli. Takie działanie spowoduje, że masowany się rozluźni.
 
Jak możemy głaskać?
Mamy szeroki wachlarz możliwości. Począwszy od głaskania opuszkami palców, grzbietową (górną) stroną palców, głaskanie pierścieniowe, kłębami, grzebyczkami, kończąc na całej dłoni. Mimo, że głaskanie jest delikatną formą masażu, możemy wyróżnić podział ze względu na nacisk, jaki ono wywołuje:
- łagodne (muskanie) - tu wykorzystujemy opuszki palców i grzbietową ich stronę
- średniej mocy - pierścieniowe, całą dłonią
- dużej mocy - kłębami, grzebyczkami, z obciążeniem
 
Mamy jeszcze podział ze względu na kierunek, ale opisowo może on być zbyt trudny do wyobrażenia, dlatego zostawimy to sobie do wyjaśnienia podczas filmiku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz