Techniki masażu- oklepywanie



Jesteśmy już na półmetku. Poznałeś dotąd 3 techniki masażu klasycznego, które pozwolą Ci rozpocząć przygodę z masowaniem. W dzisiejszym odcinku poznasz kolejną, bardzo szybką technikę, jaką jest oklepywanie. Zaczynamy!

Oklepywanie to rytmiczne uderzanie dłońmi w ciało pacjenta. Wymaga dobrej koordynacji i użycia jednakowej siły podczas ruchu. Z racji tego, że jest to dynamiczne działanie, kontakt dłoni z ciałem pacjenta jest chwilowy. Praca naszych rąk waha się od 100-300 uderzeń na minutę, co oznacza, że musimy włożyć w to wiele sił, jeśli chcemy ją wykonać z największą częstotliwością. Im więcej ruchów tym większa prędkość i zarazem więcej traconej energii. Aby to zminimalizować wykonuj na początku oklepywanie z mniejszą amplitudą ruchów. To pozwoli Ci na nabycie odpowiedniej techniki, wytworzenie dobrej koordynacji między dłońmi i przygotuje twoje mięśnie do mocniejszej pracy. Gdy już twoje ręce przyzwyczają się do ruchu i większa szybkość nie będzie dla nich taka męcząca, spokojnie będziesz mógł przejść do większej częstotliwości.


W oklepywaniu kierunek działań jest dowolny, dlatego działamy po całym obszarze masowanej części ciała - w górę i w dół. Jest to jedyna metoda, w której nie obowiązuje nas kierunek dosercowy.
Przeprowadzając oklepywanie, musimy tak dobierać siłę, by nie dopuścić do uszkodzenia powierzchownych naczyń krwionośnych i skóry. Oznacza to, że musisz tak dobierać siłę, by ruchy były niebolesne i nie powodowały powstania sińców.


 
Jego masażysta zna się na rzeczy
  
Oczywiście, nie bierz tego tak dosłownie, ale musisz pamiętać, że każda technika jaką wykonujesz, może mieć negatywne oddziaływanie na pacjenta. Technikę wykonujemy rytmicznie i szybko, jednak bez przekroczenia granicy bólu u pacjenta. Mocniej nie oznacza lepiej. Masaż to przyjemne chwile, a nie wyżywanie się nad masowanym.


Jak działa oklepywanie? Oklepywanie wpływa na układ mięśniowy i nerwowy. Mięśnie zwiększają swoje napięcie, co przy jednoczesnym przyspieszeniu krążenia krwi poprawia odżywienie tkanek. Ma więc zastosowanie przy obniżonym napięciu mięśni i ich zanikach z bezczynności. W układzie nerwowym wywołuje zmniejszenie pobudliwości nerwów i zmniejszenie bólów, dlatego jest istotnym elementem przy występowaniu zaburzeń neuralgicznych, czyli bólów pochodzenia nerwowego (rwa ramienna, rwa kulszowa).


Rodzaje oklepywań i siła ich oddziaływań:
- opuszkowe (gra na pianinie) lekkie - obniżenie napięcia mięśniowego, obkurczenie naczyń krwionośnych
- połpiąstkowe - średniej i dużej mocy (w zależności od użytej siły) - zwiększenie napięcia mięśniowego, rozszerzenie naczyń krwionośnych, działanie stymulujące na układ nerwowy
- karatowe - dużej mocy - przy dużej masie mięśniowej, pośladki, uda, mięśnie pleców, zwiększenie napięcia mięśniowego, rozszerzenie naczyń krwionośnych, działanie stymulujące na układ nerwowy
- miotełkowe - lekkie
- łyżeczkowe - średniej mocy
- szczypcowe - średniej mocy
- widelcowe - średniej mocy
- widełkowe - średniej mocy 
- grzbietową stroną palców - dużej mocy


W zależności od tego, z kim mamy do czynienia (czy masujemy osobę fizyczną czy umysłową, jest bardzo umięśniona czy nie), będziemy dostosowywać rodzaj oklepywań. I tak, u osoby fizycznej i dobrze umięśnionej, będziemy praktykować mocniejsze oklepywania, niż u osoby umysłowej, ze słabą masą mięśniową. Sama obserwacja nie wystarczy. Przeprowadzając wywiad możemy dowiedzieć się czy pacjent miał wcześniej wykonywany masaż, jaka była siła bodźca, jak czuł się po nim itd. Jeśli będzie to dla niego "pierwszy raz", to lepiej zacząć od łagodnego oklepywania, jak i całego masażu.


 Dostosuj siłę do gabarytów pacjenta!


W doborze odpowiednich technik, rodzaj masowanego obszaru również ma znaczenie. Na stawach i w obrębie wyniosłości kostnych blisko powierzchni skóry takich jak: rzepka, kość krzyżowa, kostki na podudziach nie stosujemy oklepywania.
Innym aspektem jest indywidualność każdego pacjenta. Mimo, że może być wątłą osobą o słabej muskulaturze, to jego próg bólu będzie bardzo wysoki i słabsze techniki w ogóle nie będą na niego działać. Wtedy mamy pole do popisu i możemy pokusić się o kilka technik więcej.


Na koniec przedstawimy sobie technikę oklepywania karatowego. Jest to mocne oklepywanie, które wymaga dużej intensywności ruchów i koordynacji ze strony rąk. Jak je wykonać? Oklepywanie karatowe to nic innego, jak gdybyśmy strzepywali piasek z naszych dłoni. Ustawiamy dłonie ok. 10-15 cm na obszarem masowanego, jak do modlitwy i następnie wykonujemy naprzemienne ruchy dłoni, jak przy strzepywaniu piasku. Palce w tej technice są rozstawione i usztywnione. W ten sposób oddziałujemy brzegiem przyśrodkowym naszych dłoni, wykonując rytmiczne naprzemienne uderzenia o ciało.

1 komentarz:

ronomed pisze...

Piłeczka do masażu powięzi - nowy towarzyszw drodze do lepszej sprawności fizycznej i relaksu. Jej wyjątkowe wypustki sensoryczne zapewniają intensywny masaż, który przynosi natychmiastową ulgę, a jednocześnie poprawia elastyczność mięśni.

Prześlij komentarz